35-åriga Amel Crnalic pluggar till grundskolelärare på distans och tycker att det är skönt att komma till CFL Söderhamn för att träffa och bolla ideér med andra lärarstudenter.
Studerar: Lärare grundskolan 4-6
Plats: Högskolan i Gävle / CFL Söderhamn
Amel har haft tankar på att bli lärare ett tag. Nu kände att han var så pass redo för att plugga igen att det kliade i fingrarna innan han drog i gång studierna med målet grundskolelärare 4-6. Amels förstaval av lärosäte; Högskolan i Gävle ligger relativt nära Söderhamn, men eftersom programmet även går att läsa på distans testade Amel det alternativet.
Just att läsa på distans passar Amel utmärkt, han kan göra allt på sin hemort: skriva tentor, delta i seminarier och framför allt - träffa likasinnade lärarstudenter att bolla idéer och funderingar med. CFL Söderhamn har allt en student behöver. Att träffas och peppa varandra kan vara viktigt för distansstudenter.
- Distans är lämpligt. Men det kräver mycket självdisciplin, säger Amel och ler.
Förutom själva högskolestudierna som Amel gör på heldistans ligger hans nuvarande och trivsamma VFU-plats på andra sidan vägen. Lämpligt om något.
- Skönt att komma hit, konstaterar Amel och blickar ut över caféterian men syftar också på den goda tillgången till grupprum och teknisk hjälp som gör livet lättare för distansstudenterna.
Förutom de fina möjligheterna och förutsättningarna som finns för högskolestuderande elever vid CFL Söderhamn pekar Amel gärna på gemenskapen som finns hos distansstudenterna.
- Facebookgruppen vi har är perfekt, säger han och rabblar upp det stigande medlemsantalet och innehåll; samåkning, grillkvällar, friskvårdsaktiviteter och om det händer något på högskolan som distansstudenter missar.
Det råder inget tvivel om att Amel och hans studiekompisar som valt att plugga till lärare, om än i olika former och inriktningar, ser ljust på deras framtida yrke som lärare.
- Det saknas 8000 lärare i landet, avslutar Amel med ett brett leende.
Kontakt
Amel Crnalic
Dina ord
Vill du lyfta fram något om din utbildning eller ditt jobb i förbundet?
Kontakta:
Personuppgifter som du lämnar till oss behandlas i syfte att registrera och administrera ditt ärende. Uppgifterna behandlas enligt dataskyddsförordningen och svenskt regelverk. Om uppgifterna inte är sekretessbelagda kan de komma att lämnas ut enligt offentlighetsprincipen. Uppgifterna sparas tillsvidare. Du kan årligen begära hos förbundet att få information om dina personuppgifter och hur dessa används. Du kan också begära att personuppgifter rättas om de skulle vara felaktiga eller inaktuella. Du kan kontakta personuppgiftsansvarig i förbundet om du har frågor om behandlingen. Se www.hufb.se/dataskydd för mer information om dataskydd och GDPR.
Hälsinglands Utbildningsförbund
Besöksadress: Kulturhuset, Collinigatan 12, 821 43 Bollnäs
Postadress: Hälsinglands Utbildningsförbund, 821 80 Bollnäs
E-post info@hufb.se Tfn 010-454 10 00
Ansvarig utgivare för hufb.se är Lucas Lund